آزمایشگاه در خانه

آزمایشگاه در خانه

بررسی ویژگی های آزمایشگاه ایمن و استاندارد و رعایت کلیه نکات ایمنی در یک آزمایشگاه در جهت حفاظت سلامت و ایمنی پرسنل و کاربرانی که از آزمایشگاه استفاده می کنند.آزمایشگاه محلی برای انجام آزمایش های مختلف است و بسته به نوع آزمایشگاه فعالیت های متفاوتی در آن می توان انجام داد برای مثال فعالیت های مرتبط با آزمایشگاه شیمی با فعالیت های انجام شده در آزمایشگاه فیزیک متفاوت است و از این رو به تجهیزات و وسایل و روش های ایمنی متفاوتی نیاز دارد. اما تعدادی از مسائل وجود دارد که در هر آزمایشگاه صرف نظر از نوع آن برای رعایت نکات ایمنی باید انجام شود.

در این جا به بررسی این مسائل و ویژگی های آزمایشگاه ایمن و استاندارد می پردازیم.

برای راه اندازی آزمایشگاه باید در ابتدا به ساختار فیزیکی آن دقت کرد.

زیرا معمولا در مدارس و دانشگاه ها نیاز به انجام کار گروهی می باشد و طراحی سکوبندی آزمایشگاه و میزبندی آزمایشگاه باید به گونه ای باشد که شرایط انجام کارهای گروهی را فراهم نماید. همچنین تمامی ابزارها و تجهیزات پس از اتمام آزمایش به سادگی در جای خود قرار گیرند. توجه ویژه به فضا , دکوراسیون , کابینت بندی آزمایشگاه , مهندسی ساختمان و نیز طراحی سیستم سکوبندی آزمایشگاهی و میزهای کار آزمایشگاهی اهمیت بسیار زیادی در پیشبرد اهداف آزمایشگاه دارد.

فضایی که باید برای آزمایشگاه در نظر گرفته شود باید از هر نظر مناسب باشد. دیده می شود که در برخی مدارس انبارهای تاریک را برای آزمایشگاه در نظر می گیرند که این کاملا اشتباه است و می تواند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

مدی چک با آزمایشگاه در خانه به ارائه خدمات آزمایش در منزل شما جهت سهولت و صرفه جویی در زمان و هزینه میپردازد.

در هر کجا که هستید با استفاده از خدمات آزمایشگاه در خانه ی مدی چک،چکاپ ماهیانه و سالیانه خود را با بهترین امکانات و کیفیت انجام دهید.

جهت  اطلاعات بیشتر از  خدمات چکاپ مدی چک کلیک نمایید.

آزمایش آنلاین
آزمایش آنلاین

ویژگی های آزمایشگاه ایمن و استاندارد را در اینجا به صورت اجمالی بررسی می کنیم:

 فضای آزمايشگاه استاندارد

یک آزمایشگاه استاندارد و ایمن باید دارای فضای مناسبی باشد.

ابعاد فضا با توجه به تجهیزات آن مشخص می شود اما حداقل باید از ابعاد استاندارد و مشخصی پیروی نماید و فضاهای کوچکتر از حد استاندارد برای راه اندازی آزمایشگاه مناسب نمی باشد. ارتفاع سقف آزمایشگاه نیز حداقل باید بین سه تا سه و نیم متر باشد و کمتر از مقدار استاندارد نیست. یک آزمایشگاه ایمن باید حداقل دو درب ورودی و دو درب خروجی داشته باشد و محوطه درب ها باید به شعاع یک متر خالی بماند. محلی مناسب برای انبار مواد شیمیایی در آزمایشگاه باید نظر گرفته شود. جهت تابش نور باید به گونه ای باشد که نور از سمت چپ به تخته یا وایت برد بتابد. سکوها و میزهای کار کاربران آزمایشگاه در ردیف های پنج تایی قرار می گیرد که در وسط هر کدام از سینک آزمایشگاهی باید استفاده شود.

 

ابعاد میز بندی آزمایشگاه نیز باید از ابعاد استاندارد آن با توجه به کاربری آزمایشگاه انتخاب شود.

از ویژگی های آزمایشگاه ایمن و استاندارد این است که میزهای کار آزمایشگاهی باید از روکش های ضد اسید یا سنگ گرانیت تهیه شوند تا در صورت استفاده از مواد شیمیایی و اسیدی از بین نروند و ظاهر زیبای خود را نیز از دست ندهند.